| Package | Standard Export Seaworthy Package |
|---|---|
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Width | 1000mm-2000mm |
| Length | 1000mm-6000mm |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0.3mm-50mm |
|---|---|
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| MOQ | 1 Ton |
| Application | Construction, Decoration, Industry, Etc. |
| Standard | ASTM, AISI, EN, DIN, JIS, GB |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
|---|---|
| Edge | Slit Edge, Mill Edge |
| Length | 1000mm-6000mm |
| Surface Finish | 2B, BA, No.1, No.4, HL, 8K |
| Standard | ASTM, AISI, EN, DIN, JIS, GB |
| Product Name | 304 304l Stainless Steel Plate/sheet |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Type | Plate |
| Surface Finish | 2B BA |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Product Name | 316 Stainless Steel Plate/sheet |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Standard | JIS |
| Surface Finish | 2B BA |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Item | 0.2mm-12mm Stainless Steel Plate/coil |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Type | Steel Plate, Checkered Plate |
| Surface Finish | 2B BA |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Surface Finish | 2B, BA, No.1, No.4, HL, 8K |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Width | 1000mm-2000mm |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Thickness | 0.3mm-50mm |
| Product Name | 310S 309S Cold Rolled Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | JIS AISI ASTM |
| Tolerance | 1% |
| Surface | 2b Ba Hl 8K |
| Length | 1M-6M Or Customized |
| Product Name | 316L Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Steel Grade | 301, 310S, 316Ti, 316L, 316, 314, 304, 304L |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | Standard |
| Length | 1000-6000mm |
| Name | Stainless Steel Coil/strip |
|---|---|
| Grade | 200 ,300 Series |
| Length | Customer Request |
| Width | 100-2000mm, 100-2000mm |
| Surface Finish | 2D |