| Product Name | 304 304l Stainless Steel Plate/sheet |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Type | Plate |
| Surface Finish | 2B BA |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Product | Astm 310s Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Steel Grade | 301L, S30815, 301, 304N, 310S, S32305, 410, 204C3 |
| Type | Plate |
| Surface Finish | 2B BA |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Pattern | Hairline, Mirror, Etching, Embossed, Etc. |
| Edge | Mill Edge, Slit Edge |
| Surface Treatment | Polished, Brushed, Etc. |
| Width | 1000mm-1500mm |
|---|---|
| Application | Interior/Exterior Decoration, Elevator, Kitchen, Etc. |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Length | 1000mm-6000mm |
| Shape | Square, Rectangle, Round, Etc. |
| Surface Finish | 2B |
|---|---|
| Shape | Square, Rectangle, Round, Etc. |
| Length | 1000mm-6000mm |
| Type | Plate |
| Tolerance | ±1% |
| Application | Plate Sheet Coil Strip Foil |
|---|---|
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Tolerance | ±1% |
| Edge | Mill Edge, Slit Edge |
| Type | Plate |
| Surface Finish | 2B |
|---|---|
| Surface Treatment | Polished, Brushed, Etc. |
| Tolerance | ±1% |
| Package | Standard Export Package |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver, Gold, Rose Gold, Bronze, Black, Blue, Etc. |
|---|---|
| Pattern | Hairline, Mirror, Etching, Embossed, Etc. |
| Package | Standard Export Package |
| Surface Finish | 2B |
| Surface Treatment | Polished, Brushed, Etc. |
| Package | Standard Export Package |
|---|---|
| Thickness | 0.3mm-3.0mm |
| Pattern | Hairline, Mirror, Etching, Embossed, Etc. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 3mm-50mm |
|---|---|
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Standard | ASTM, AISI, EN, DIN, JIS, GB |
| Width | 1000mm-2000mm |
| Edge | Slit Edge, Mill Edge |