| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Tolerance | ±1% |
| Length | 1000mm-6000mm |
| Color | Silver, Gold, Rose Gold, Bronze, Black, Blue, Etc. |
| Package | Standard Export Package |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | 2B |
| Width | 1000mm-1500mm |
| Thickness | 0.3mm-3.0mm |
| Product Name | Hot Rolled Stainless Steel Sheet |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Type | Drawing Plate |
| Surface Finish | 2B,BA,HL,8K Or Customized. |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Product Name | 2507 Stainless Steel Plate/sheet |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Length | 2000-6000mm (other Size Available) |
| Surface Finish | 2B BA |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Product Name | 347 Mirror Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Processing1 | Cutting |
| Surface Finish | 2B BA |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Product | Cold Rolled Stainless Steel Sheet |
|---|---|
| Model Number | 304,304l,316,316l,321,etc |
| Type | Plate |
| Application | Kitchenware,Industry, Architecture, Decorate |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Product Name | AISI 304l Stainless Steel Plate/sheet |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Type | Plate |
| Surface Finish | 2B BA |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Name | 304 316 Cold Rolled Stainless Steel |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Type | Plate |
| Length | 1000mm-3000mm |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Product | Stainless Steel Pattern Plate |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Application | Power Equipment Unit, Power Plant, Etc., Power Equipment |
| Surface Finish | 2B BA |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |
| Product Name | 304 304l Stainless Steel Plate/sheet |
|---|---|
| Grade | 300 Series, 316 |
| Type | Plate |
| Surface Finish | 2B BA |
| Width | 600mm~1500mm, 1000/1219/1500/1800/2000mmof 316L Stainless |